ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Halı çeşitleri, Halı tanımları

Halı çeşitleri, Halı tanımları

Tarih 10 Ocak 2011, 20:04

DUVARDAN DUVARA HALI ÇEŞİT VE TANIMLARI
1) RİP HALI (KEÇE tipi halılar)
2) BUKLE HALI (LOOP PİLE tipi Halılar)
3) TUFTİNG HALI (CUT PİLE tipi Halılar)
4) RÖLYEF HALI (CUT and LOOP tipi Halılar)

 

Duvardan Duvara Halılar, insan sağlığına faydalı yer döşemesidir.

DÖŞEMELİK HALI ÜRÜNLERİ;
Bilinenin aksine Cazip Fiyat Avantajı, Sağlıklı, Ekonomik maliyeti ile birlikte, 
Konforlu, Antistatik, Estetik, Ses Yalıtımlı, Kolay temizlenen, Antialerjik, Esnek, Isı Yalıtımlı, Antibakteriyel, Enerji tasarrufu sağlayan, Rahat, Gözalıcı mekanların oluşmasını tek başına sağlar.

DUVARDAN DUVARA HALI ÇEŞİT VE TANIMLARI :

 

1)                 RİP HALI (KEÇE tipi halılar) : üretim aşamasında elyaf halinde gelen harman olefin (poliproplen)

eşit anda makine yüzeyine yayılarak iğnelemeye girer, şekil alması için paralel çizgiler halinde

İğnelenen OLEFİN elyaf  arka yüzeyi yapıştırıcı (Lateks , kalsit) ile kaplanır ve zemin kaplaması olarak kullanılır.  Örnek Kece,  Rip (Non Wovens , Halıfleks  gibi.)  Elsan Ekonomik, Elsan Ekstra, Dinarsu Tılsım kullanılan standart en:200cm’dir,boy 30 m.ile 40 m. arasındadır.

Elsan Keçe : gramajı 600 – 1000 gr. Arasındadır.

Elsan Eko Rip   : gramajı 1000 – 1100 gr arasınadır.

Elsan Extra  rip : gramajı 1200 – 1400 gr arasındadır. 

 

2)       BUKLE HALI (LOOP PİLE tipi Halılar) :Hazır hale gelmiş liften üretilmiş, iplik türlerinden çoğunlukla poliproplen ve polyamid iplikler iğneleme yöntemi ile kesik olmayan uçlu halıları oluşturur, dokuma bezinin üzerine iğnenin girip çıkmasıyla belirli bir hav yüksekliğinde dokunan ürünün arka yüzeyi yapıştırıcı (Lateks , kalsit karışımı) ile kaplanır, daha sonra koruma kaplaması  (II.Taban actıon back veya tekstil  taban gibi.) lamine edilerek yapıştırılır. Bukle halıların tümü loop pile diye de adlandırılır.  Örnek düzbukle, desenlibukle , scrool bukle ,baskılı bukle vb..

kullanılan standart en : 400 cm’dir, boy  25 m. ile 30 m arasındadır.

Samur dekoratif bukle, Samur düz bukle

Avantaj Düz bukle : 1500 – 1700 gr arasındadır.

Maraton Desenli bukle : 1600 – 1800 gr arasındadır.

Neptün Scrooll Bukle : 2200 – 2500 gr arasındadır.

 

3)       TUFTİNG HALI  (CUT PİLE tipi Halılar) :  kesik uçlu halılar, Hazır hale gelmiş liften üretilmiş, ipliklerden poliproplen,  polyamid, polyester, akrilik, yün iplikler iğneleme yöntemi ve dokuma bezi üzerinde iğnenin girip çıkması anında, bıcak ile kesilerek yumuşak ve esnek bir yüzey oluşur. belirli bir hav yüksekliğinde dokunan malzemenin arka yüzeyi yapıştırıcı (Lateks , kalsit) ile kaplanır daha sonra koruma kaplaması olarak 2. taban diye de adlandırılan tekstil taban lamine edilerek  yapıştırılır. Tafting, Tüylü halıların tümü cut pile diye de adlandırılır.

kullanılan standart en : 400 cm’dir, boy  25 m. ile 30 m arasındadır.

Samur Sempati, Samur Merinos, Dinarsu MonaLisa

Tafting halılar : 2000 – 3000 gr arasındadır.

 

4)                 RÖLYEF HALI (CUT and LOOP tipi Halılar) : kesilmiş uçlu ip ile kesilmemiş uçlu ipliğin

aynı yüzeyde desen oluşumuna denir. Bilgisayarlı makinelerin Hazır hale gelmiş iplik türlerinden ağırlıkla polyester, poliproplen ve polyamid iplikler iğneleme yöntemi ile kendinde desen oluşumu sağlayan halıları oluşturur, dokuma bezinin üzerine iğnelerin girip çıkmasıyla kesik ve kesik olmayan uçlu ipler farklı hav yüksekliğinde dokunur traşlanmış yüzeyle traşlanmamış iplik tonundaki farklılık  halıya farklı bir hava katar, dokunan ürünün arka yüzeyi yapıştırıcı (Lateks , kalsit karışımı) ile kaplanır, daha sonra koruma kaplaması  (II.Taban actıon back veya tekstil  taban gibi.) lamine edilerek yapıştırılır.  Cut and loop yada rölyefli halı adıyla anılan ürünlerdir.

Yüksek havlı kısmı Kesilmiş Tafting,  alcak olan yer kesilmemiş bukle’dir.

kullanılan standart en : 400 cm’dir, boy  25 m. ile 30 m arasındadır.

Samur Goblen, Samur Deluxe Goblen

Cut-loop (kendinden desenli) : 2500 – 3000 gr arasındadır.

 

Keçe Tabanlı halılar : Duvardan Duvara Arka yüzeyi keçe kaplamalı halılar yerden gelen soğuktan,rutubetten ve nemden etkilenmez, oda sıcaklığının değişmemesini ve ısı yalıtımı sağlar. Temizliği kolay iplikten üretilmiştir, sabunlu bezle silinebilir kaza halinde anında müdahale edilebilir, halı yıkama makinesi ile yerinde yıkanır.  

 

KAYMAZ YOLLUKLAR: Arka kaplaması jel tabanlı yolluklar yerde kaymayan sudan rutubetten nemden etkilenmeyen uzun ömürlü, estetik görünümlü, temizliği kolay iplikten dokunmuş, üst yüzeyi polyamid veya poliproplen elyaf kullanılan dekoratif ürünlerdir. ıslandığında ve yıkandığında çabuk yıkanıp, çabuk kurur.

 

 

 

bukle halı (loop pile), 

tafting halı (cut pıle),
rölyef halı  (cut and loop)      

Standart enleri 4 metre’dir.

Rip halı piyasa standart eni 2 metredir. uzunlukları ise,  top boyları 25 metre, 30 metre arasında değişmektedir. ürün enleri standart satılır, boyları ise istenilen boyda kesilir. 

 

Döşeme uygulama yapılacak mekanın ölçüsünü, döşemeyi yapan Şirketin ustası tarafından alınmasında büyük fayda vardır. Zeminin satıh kontrolü yapılmış olur, yerdeki çaplık, duvar kenarlarındaki dengesizlikten kaynaklanan eksik ölçüm meydana gelmesi önlenir, ürünün doğru değerlendirilmesi sağlanır.

 

Döşeme ustası alınan ölçüyü, halının enine göre, Döşenecek zeminin ölçüsü doğrultusunda alanı açıksız ve en az fire ile uygulamasını yapar.

 

Ölçülen mekana minimum fire vermesi için kaplanacak ürünü  enine veya boyuna döşeme programı uygulanır. Doğru değerlendirme ile metraj azalabilir. fakat çok fireli veya az fireli kullanılması; desenin zeminde duruş yönü, estetik açı, eklerin bulunduğu bölüm müşteri tarafından belirlenir.

 

*Döşeme, *Uygulama, *İşçilik, *Yapıştırma, *Nakliye hizmetlerinin toplamı  bedel karşılığında yapılır.

 

*Ölçü alındıktan sonra tutarı belirlenen hesap müşteriye bildirilir, anlaşıldığı takdirde döşeme sıraya alınır, uygulaması anlaşılan zamanda yapılır.

 

*Döşeme yapılacak zemin, döşenmesi için alıcı müşteri tarafından boşaltılmalıdır, satıh’ı düz ve temiz olmalıdır. Döşenecek zeminde eşya, dolap,masa, koltuk gibi eşyalar kesinlikle boşaltılmış olması gerekmektedir. eşya bulunduğu taktirde yapılacak ek, yapıştırma gibi teknik işlemin ve ek kaynağının tam olarak tutmamasına, kaymasına neden olur. Bu nedenle eşya’lı mekana yapılacak döşemeden kaynaklanan sorunlarda, uygulamacı şirket sorumluluk kabul etmez. 

 

Ayrıca kullanılacak aksesuarlar fiyatlara eklenir.

 

*Plastik süpürgelikler, Ağaç süpürgelik,

*Ek kapama - lama profili, halı bitim profili,

*Laminant parke bitim profili, eşik çıtası,

*Geçiş çıtası, plastik merdiven köşebent’i,

*Alüminyum merdiven profili, pirinç merdiven çubuğu ayrıca ücretlendirilir. 

 

 

 
DUVARDAN DUVARA HALI
EN KALİTELİ HALIFLEKSLER

 

Kaynak  HALI UZMANI : ALİ EMAN 

 

 
 
 
E M A N    H A L I C I L I K
 
VE  ZEMİN KAPLAMALARI
 
S A N A Y İ İ  TİC. LTD. ŞTİ.
 
 
 
 D A N I Ş M A   H A T T I
 
 
T E L E F O N
 
0212 477 02 90
 
0212 538 38 89
 
 
 
FAX
 
0212 479 12 02
 
 
 
e-mail
 

 

 

 

Bu haber 6456 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Duvardan Duvara Halı

polyamid halılar

polyamid halılar poliamide, poliamid, polyamit hali, poliamit, poliyamid, poliyamit halı, poliamide hali, poliamide halı, poliamid h...

Rulo Halı

Rulo Halı rulo, halı, rulo halı, döşemelik rulo halı, duvadan duvara döşemelik halı, rulo döşeme halısı, rulo halıfleks, rulo...

ANKET

Bize Nasıl Ulaştınız...?
Tüm Anketler

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM
Sitemizde 1211 haber, Video sayfalarımızda 3 video ve Galeriler sayfalarımızda 0 fotoğraf bulunmaktadır.
Haberler 9602718 defa okundu ve 5 yorum yapıldı.
duvardan duvara halı |ithal duvar kağıtları | Halı Saha | Dekoratif Aynalar | Halıfleks| Dekoratif Ayna Üreticisi | Duvar Kağıdı Fiyatları | Halıfleks| Bukle Halı

Tüm Hakları Saklıdır halı saha suni çim halı halı halıfleks bukle halı cami halısı jel tabanlı yolluk çim halı mineflo pvc yer döşemesi laminant parke kaymaz tabanlı halı oto paspas ev paspas iş paspas
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Tasarım: Ece Medya